Get Adobe Flash player

MEZINÁBOŽENSKÝ MÍROVÝ FESTIVAL SPORTU


Mezinárodní mírový festival sportu začal v roce 2003. Sportovci z celého světa spolupracují a soutěží jako reprezentanti svých náboženství, kultur a národů. Jejich klání dává vyniknout sportovnímu duchu i osobním a týmovým výkonům mladých mužů a žen mezi 16 a 23 lety. Součástí festivalu jsou soutěže v běhu, skoku dalekém i vysokém, vrhu koulí, plavání, fotbale, košíkové, odbíjené, tenise, badmintonu a stolním tenise. Na festivalu v roce 2007 soutěžily dva tisíce sportovců ze 43 národů a 10 náboženství.

Iráčané hrají fotbal, vytváří mír

Vzdor tradiční představě Iráku jo zemi neustále zmítané nábožensky motivovaným násilím, sestavil bývalý člen národního fotbalového mužstva Ali Shahan hráče ze 750 000 uprchlíků v Jordánu, kteří utekli před násilím ve své zemi a kteří reprezentují celé spektrum etnické a náboženské populace Iráku.

Pro kapitána týmu, Kul Faqara, šíita, náboženství není problém. „Náš tým má hráče z mnoha náboženství. Skutečný Irák není země sektářských konfliktů.“ Tým přilákal mezinárodní pozornost jako příklad toho, co by mohl být poválečný, mírový Irák. Středopolař Ismir, který je sunnita, vysvětluje: „Sport je za hranicemi náboženských rozporů. Jdeme do této soutěže v Asii společně reprezentovat naši zemi a všichni doufáme, že se jednoho dne vrátíme do Iráku.

 

Vytváření míru, sportovec po sportovci

Sayed Dashti je viceprezidentem Afghánského národního olympijského výboru. Jeho prací bylo nacházet a trénovat sportovce, kteří by mohli soutěžit na světové úrovni na Olympijských hrách v Pekingu v roce 2008.

„Mezinárodní mírový festival sportu je jedinečný“, říká. „Umožňuje mladým sportovcům vytvářet přátelství se sportovci z jiných národů a náboženství. Poskytuje příležitosti poznávat v bezpečném prostředí jiné kultury a náboženství světa.“

Pan Dashti, který věří s moc sportu a přátelství, plánuje pokračovat v jeho zaníceném úsilí a chce posílit vůdce budoucího Afghánistánu tím, že jim poskytne své bohaté zkušenosti z mezinárodních soutěží a mezi-kulturních setkání. Od jeho mise ho neodradí ani válka ani politika. Vytváří mír, sportovec po sportovci.

Krátce po Mezinárodním mírovém festivalu sportu se pořádá PEACE CUP (Mírový pohár), mezinárodní soutěž klubů, jíž se účastní špičkové klubové týmy z Evropy, Asie, Severní a Jižní Ameriky a Afriky. Předchozími vítězi byli Olympique Lyons (2007), Tottenham Hotspur (2005) a PSV Eindhoven (2003).

 

„Sport je univerzální jazyk, kteří dokáže svést lidi dohromady, bez ohledu na jejich původ, náboženské vyznání nebo ekonomickou úroveň.“
- Kofi Annan, bývalý Generální tajemník Spojených národů

„Jsme v Koreji, abychom našim lidem a celému světu ukázali tu správnou cestu – cestu míru, lásky a porozumění.“
- Methkel Abu Duras, zlatý medailista z běhu, Jordán

„Snažíme se vychovat nový typ chlapců a dívek, mužů a žen s dost širokým obzorem, aby viděli sami sebe jako občany světa, ne jako občany jednoho konkrétního národa.
- Inderjeet Singh, sportovní činovník, Malajsie